Неподновена ипотека
Публикувано на:
25 Яну 2008, 00:14
от Nikolaiii
Чудех се ако след изтичането на 10 годишния срок на законна или договорна ипотека върху недвижим имот тя не бъде подновена, но в същото време не е изплатено задължението - какво се случва? "Валидна" ли е ипотеката? Има ли срок, който трябва да бъде спазен от кредитора, за да може да си вземе дължимото след като "се е усетил" за дължимото му? Или единсктвеното спасение за кредитора е искова молба или възбрана?
Ще бъда благодарен ако споделите какво мислите по въпроса.
Публикувано на:
25 Яну 2008, 15:13
от Nikolaiii
много Ви благодаря за съдействието!
Публикувано на:
25 Яну 2008, 17:01
от kpavlova
Ипотеката можете да си я подновяввате, но това не се отразява върху изтичането на погасителната давност за вземането- ако него в пет годишен срок сте го оставили "висящо"/ не сте прекъснали давността с иск и длъжникът не Ви е плащал , признавал../ може да Ви направи възражение за изтекла погасителна давност.Ипотеката е акцесорна на вземането.
Публикувано на:
29 Яну 2008, 20:33
от Nikolaiii
Чл. 22. "Когато са изминали 10 години от датата на вписването, без то да е подновено, заличаването става по молба на заинтересования, без други доказателства."
Ако кредитор е банка, а длъжникът е ФЛ - може ли ФЛ да бъде "заинтересован", т.е. ако правилно съм разбрал и са изтекли 5 години от неизплатената, но по някаква причина неподновена след 10-те години ипотека - нормално ли е банката да да си плати солено за "разсеяността"?
Благодаря предварително за мненията!
Публикувано на:
30 Яну 2008, 15:22
от Nikolaiii
Blagodaria oshte vednaj i leka rabota!
Re: Неподновена ипотека
Публикувано на:
10 Юли 2011, 20:36
от asusdeluxe
Извинявам се, че повдигам стара тема, но оприличавам въпроса си най-много на нея, а не искам да създавам нова тема.
Закупих жилище, за което в нотариалния акт пише, че има наложена ипотека. Годината на нотариалния акт е 1977. Старите собственици не ми дадоха никакви документи, със които да става ясно какво са плащали и т.н. Това което имахме на сделката (2010 година) беше проверка за тежести, според която имотът НЯМА тежести. Въпреки всичко (след като сделката вече беше приключила) аз отидох да проверя дали ипотеката е била заличена (2010 година). Излезе, че не е заличена. Аз я заличих със подаване на молба във служба вписвания и на молбата ми пише, че ипотеката е заличена (по чл.22). Платих такса 5 лева.
Почти съм сигурен, че старите собственици са изплатили всичко много отдавна, но ме притеснява следното:
1. Заличил ли съм по всички правила ипотеката.
2. Има ли някакъв теоритичен шанс ипотеката да бъде отново активирана, тъй като аз нямам никакви документи със които да докажа, че е била изплатена. Имам единствено копие на молбата ми за заличаване (като заинтересован след изтичане на 10 годишния срок) на което пише ЗАЛИЧЕНА.
п.п. Не знам към коя банка е ипотеката, но предполагам, че е ДСК.
п.п.2 Един от адвокатите с които говорих (преди да залича ипотеката) ме уплаши с думите: Сега, като нямаш бележки, че сумата е изплатена, нямаш и документ за заличаване- и ако баката (или предприятието) се разрови и види, че ипотеката не е свалена, може да поиска да я плащаш наново. Каза, че документа за липсата на тежести не трябва да ме успокоява. Всички останали адвокати (и двама нотариуси) ми казаха, че са минали 10 години, а и документа за липса на тежести се вади все пак точно затова.
п.п.3 За една година никой не ме е потърсил, ако това е някакво успокоение.
Извинявам се за по простия език който използвам, но съм далече от Юридическите науки.
Благодаря ви предварително.