ivanov_p написа:Принципно - държавен монопол - държавни изпити за адвокат - определени от държавата правила за осъществяване на адвокатската дейност във всички аспекти - определени от държавата тарифи. Никоя държава по света не е дала монопол на някой, който след получаването му да си прави каквото знае. Навсякъде монополните дейности са най-строго контролирани.
Принципно ти убягва един единствен, но съществен факт- докато не се промени К, адвокатурата е независима. За хубаво, или зло за опонентите, ВНС е решило да сложи нещата така. Точка.
Държавата( демек изпълнителна, съдебна и прочее власти) няма правомощия на тоя терен. В противен случай ще се стигне до неправомерно вмешение в работата на една, конституционно призната независимост, ерго ако разсъждавам на тая плоскост, то нито съд, нито друг ( еле суверена) имат право да подскачат, когато примерно Борисов, Цацаров, Пеевски и сие подреждат, пак хипотетично ( за да не ме съди някой) магистратските места, или решават изхода от делата.
ivanov_p написа:Тарифата има минимални цени, определени от монополиста, няма какво да се обсъжда повече, те са незаконни. АК може да предложи цени, които да се одобрят от парламента, както се одобряват цените на други монополисти. По-високи, по-ниски, няма значение - държавно определени.
Кои монополисти? Тези, на които държавата, покрай същия този нефелен законодател подари златните си яйца? Тези две гилдии нямат нищо общо с адвокатурата.
Ако не вярваш, прочети за огромната разлика между " свободна, независима и самоуправляваща се" в чл. 134 от К и "държавата възлага" в чл. 2, ал.1 от ЗЧСИ и ЗНД, за да се убедиш в несъстоятелността на идеологията си.
Такива работи, Патиланчо...