toni_g написа:Разбира се постът ми ще бъде цензуриран, за свобода на словото ще ревем само когато ни оттърва, нали, но все пак не мога да се сдържа да не излея чувствата си.
Олекна ли ти?
Разбирам...жега, нерви, преумора. Всичко разбирам, но и вие трябва да разберете едно: в буквите емоция няма
и отговарям само за написаното от мен, но не и за това, което четящият е разбрал. По-простичко казано: няма отгоре, отдолу, ляво или дясно.
Та, ако проявяваме взаимно толерантност и сме се разбрали, да побъбрим малко по същината на темата.
Питащият, очевидно е правоспособен юрист, работи ( евентуално) като юк. и би трябвало да има изградени типичните за професията на юриста навици ( извинете, но 4г. и 8м. стаж са достатъчни за тези неща). Въпреки посоченото задава този сложен правен въпрос
, на който след дълги безсънни нощи все още не е намерил отговор и иска жокер от приятел. И го получи ( ок, приех, че е блокирал и не знае къде точно да чете, за да си отговори сам).
Изпитът, както и да го квалифицирате, е наложителен, за да се постави началото на края на всякакви недоразумения. И, не- не е платен, защото имам редица приятели, та дори и стажанти, които го взеха от първия път, при това без никакви протекции и кръвна връзка, а със знания. Ако е по-лесно смилаемо приемете, че някак са се промушили в онези
10% .
toni_g написа:Прощавайте, коя друга свободна професия има подобен приемен изпит? Например лекари - завършват медицина, полагат практически изпит за обща правоспособност (какъвто имаме и ние) - оттам нататък си правят специализация и си практикуват свободно - кардиология, вътрешни болести - да не би да държат отделни изпити за правоспособност за тях, а? ....
Да започнем от края- възможно да ви изненадам, но да! - завършват обща медицина и след полагане на държавни изпити стават правоспособни лекари. После ( евентуално, не е задължително), ако ще специализират учат още 4г., като в края на обучението държат изпит. Държавен. Тея неща си ги пише из НА и между колеги юристи дори не следва да се коментират. Така мисля, колега.
Да се върнем на правото: учиш, държиш държавни изпити, завършваш и се явяваш на изпит за правоспособност. След положително представяне на последния изпит имаш право да практикуваш право, като юк. В този ред на мисли, какво точно е по-различно в правомощията на юк и адвоката, според вас?- има целия набор от процесуални права, работи по квалификацията си, взима дори заплата, но има едно -единствено ограничение: може да работи само за работодателят си ( евентуално, ако се наложи има право да работи лично за себе си и роднини, съгласно процесуалните правила). Намирам го за нормално- все пак, който плаща, той поръчва музиката. А, да- казвате, че това не било достатъчно. Е, ако не е достатъчно- явява се на изпит ( приемете го като един вид специализация).
Правоспособен юрист съм, притежавам легитимен документ, но той не ми дава право да практикувам като магистрат/ЧСИ/Нотариус. Законодателят е приел, че за тези позиции дипломата не е достатъчна, а следва да положа изпит. Нещата са наистина прости - има си стълбица и бавно се изкачваш по нея. Тропането с крак не помага. Хубавото е, че ако имам амбиции в посочените поприща, няма да се наложи да уча още 4г. ( каквото изискване е поставено при специализация в медицината), а трябва да издържа само един изпит.
п.п. много филми гледате
.