начало

10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия 10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия

Студентски тревоги

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Студентски тревоги

Мнениеот vhs » 07 Мар 2003, 11:48

Вие, изглежда откакто сте завършила, от тогава ви се прииска да поограничат приема. Недостойно колежке!
vhs
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот vhs » 07 Мар 2003, 11:57

Колега, нямаме комплекси, независимо къде сме завършили. Бях на едно интервю за работа в Мин. на Околната среда, по времето на предишния министър. Та тогава тя ни накара всички да се представим с 2 изречения - първото момиче каза: Завършила съм ЮФ на Софийския Университет и ВЪПРЕКИ ТОВА, вече втора година съм без работа.
Второто момиче каза: Завършла съм ЮФ на Благоевградския Университет, но въпреки това от завършването си до сега съм работила там, и там.
Обичам този пример, изводите си ги правете сами
vhs
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот Второкурсник » 09 Мар 2003, 12:44

Леле, как го каза - избиване на комплекси :)
Уважаеми СУ, може би е по-добре първо да си изясниш значенето на понятията, които използваш.
Компелксът е съвкупност от неосъзнати, изтласкани в подсъзнането, поради това, че противоречат на представата за "морал", "почтенност" желания на субекта. Те се оформят като самостоятелно "ядро" в подсъзнанието на комплексирания и са по принцип на сексуална основа, съществуват в културите с ясно изразено сексуално табуиране - като християнската например.
Уважаеми СУ, няма как човек да се комплексира от това, че е завършил провинциален университет, не може колкото и да му се иска - това не е табуирано сексуално желане :)
Колкото до това, че има компетентни и некъдърни хора във всички университети - така си. Просто защото 80-90% от подготовката на човек си зависи от самия него - никои не може да ти набие в главата знанията, ако нямаш желане и няма кой да те спре, ако си мотивиран.
Второкурсник
 

Re: Dixi et animam levavi :)

Мнениеот karfi4ka » 09 Мар 2003, 20:50

Самата аз призовах към прекратяване на тази не особено ползотворна тема, но след като нишката навлезе и в други области на науката, отново ще кажа две думи по въпроса. Даденото определение за комплекс ме навежда на мисълта, че сте запознат с “творчеството” на Фройд, изградено върху несъзнаваното и секса. Акцентът обаче е друг: комплексът е система на мислене и по правило е зареден с болезнени емоции. Комплексът е резултат от някаква вътрешна борба, но засегнатият не осъзнава причината, той вижда само признаците. Един от симптомите е...чувството за малоценност. А.Адлер смята, че обикновеното чувство за малоценност е нормално и временно, но когато започнеш натрапчиво да се чувстваш по-малко ценен от другите хора, това вече е действителното чувство за малоценност – еквивалент на душевно заболяване. От своя страна то прераства в невроза, във враждебност, нужда за доказване пред другите, подтиква човека да командва, да иска винаги да бъде пръв, да унижава...П. Дако обобщава това много елегантно – чувството за малоценност става реакция на цялата личност във всяка една ситуация и спрямо всеки човек....
Никак не ми се иска да приема, че подобно чувство е генератор на теми във форума......

С уважение.
karfi4ka
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 26 Дек 2002, 02:22

Re: Студентски тревоги

Мнениеот Psevdosofianka » 10 Мар 2003, 01:10

Скъпа колега Анна (или с колкото "н"-та смятате, че се пише Вашето име),
Успокойте се, от екрана пръска слюнка!
Преглеждайки мненията на останалите участници, ми прави впечатление толерантността, която демонстрират колегите ми от СУ и която ни внушават преподавателите от това старо и реномирано учебно заведение. Опитайте, когато посещавате техните лекции, освен юридическата материя, да вникнете и в някои прости истини, споделени между другото и явно пропуснати от Вас през първите седем години от крехкия Ви живот.
Не разбирам защо дискусията (смислена или не) се превръща в поредица от лични нападки. По-добре да помислим как става така, че другите университети не могат да извоюват достойна репутация толкова години? Знаете ли колко е скучно да се натъкваш само на познати по най-различни инстанции?
Psevdosofianka
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот hebigatsu » 10 Мар 2003, 12:14

За последен път вземам отношение по такива теми( мисля, че вече наистина се прекалява с коментара на учебните заведения).
Колеги,
Кога ще разберете, че от тази нелепа конфронтация между юристи губим всички заедно и целокупно. Явно сте забравили скорошните престрелки във форума между юристи и други "специалисти"!?!?!??? Стига сте коментирали качеството на юридическото образование - няма какво да се лъжем, то не е на нужното ниво в нито едно висше учебно заведение. И за да се убедите, че в момента единствения фактор за добра юридическа подготовка на студента е неговата лична мотивация ще ви задам няколко въпроса:
1.Колко са завършващите юристи, които са получили освен чисто теоретическа подготовка и практическа такава?!!!!?!?!???
2.Колко от преподавателите са помирисали истинска юридическа практика?!?!???
3.Има ли поне един практикуващ юрист, който да не е констатирал, че в много отношения теорията е доста далече от практиката????!!!???
От години връзката на практиката с теорията изтънява все повече и повече, по чисто обективни причини - сериозните проблеми в юридическото съсловие и поголовната конфронтация между юристите. Съдии - прокурори - адвокати - преподаватели - юрисконсулти, са се оформили като отделни враждуващи лагери, в които като за капак, отделните членове враждуват и по между си. За съжаление всички посочени много бързо забравят, че те първо са ЮРИСТИ, а след това всичко останало.
За това ви питам: КОЛЕГИ, ДО КОГА???!!!!..??????!?!?!???
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Re: Студентски тревоги

Мнениеот annna » 10 Мар 2003, 18:10

Уважаема колега,

не бих се възползвала от правото си да ви репликирам подобаващо, тъй като родителите ми са ме учили, именно, през първите ми 7 години да подминавам хора като вас (съдейки от репликите ВИ )с усмивка.

Приемете искрени пожелания!
Анна
annna
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот karfi4ka » 10 Мар 2003, 23:25

.....Ами явно, че докато свят светува....;-)
karfi4ka
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 26 Дек 2002, 02:22

Re: Студентски тревоги

Мнениеот dizhel » 11 Мар 2003, 09:15

Колега Hebigatsu напълно сте прав. В юрид. факултети се учи суха теория а практиката е нулева, затова и когато излиза един юрист от университета той се оказава абсолютно неподготвен да посрещне и консултира реални клиенти, които идват със своите проблеми. Срещу парите си студентите трябва да получат добра подготовка, 5 години са много време напълно достатъчен срок да се изгради един специалист.
dizhel
Потребител
 
Мнения: 177
Регистриран на: 21 Яну 2003, 02:02

Re: Студентски тревоги

Мнениеот Петрова » 11 Мар 2003, 13:00

Тази тема е вечна и напълно нормална предвид голямата конкуренция.Аз лично съм от Пловдив и там съм завършила.От 1 година работя в София ,като младши сътрудник.Забелязала съм следния абсурд.Никога не съм срещала пренебрежение от софиянец завършил СУ.Обикновено надменно гледат на моята диплома хора от малки градчета завършили в СУ и останали тук.Те не са си намерили стабилна работа ,родителите им все още ги издържат с единствената цел- да кажат на село "Моето дете е адвокат в София".Сигурно мед им капи от устата като го казват,а в селската кръчма ги гледат със страхопочитание.
Петрова
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот taktiktak » 11 Мар 2003, 13:11

Съгласна съм, че това образование не ни дава достатъчни практически умения. Формално всяка година има някакъв стаж, чийто смисъл така и не ми е ясен. Разни асистенти твърдят, че с практиката идва и умението да практикуваш. Мисля, че голям брой нормативни решения имат пожелателен характер и са неприложими в действителността, откъдето идва и нашата убеденост за тотално разминаване между теорията и практиката.
taktiktak
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот СУ » 11 Мар 2003, 13:33

не мога да разбера защо колкото повече се стреми човек да бъде толерантен, толкова другите искат да ме убедят в обратното
на тима софианец или не - няма да се обиждам - просто няма смисъл да се коментира
но си мисля защо поне веднъж възпитаник на СУ не отвори подобна тема - защото и по отношение на завършилите СУ има дискреминация, както и по отношение на всички без "едното рамо"
защото аз имам работа и не се притеснявам, но твърде много хора, които са безспорно кадърни и умни са без работа или изпълняват неприсъщи на квалифицирания юрист функции
защото АЗ имам позната, завършила НБУ, която казваше на ревандикационния иск ликвидационен, но имаше познат където трябва, и понастоящем е в инспектората в Министерството на правосъдието, където "проверява" дейността на магистратите
искрено се извинявам на колегите да дребнавостта
СУ
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот CTORH » 11 Мар 2003, 17:15

не мисля, че има полза от спора.. нека да приемем ( както и в цял свят ), че образованието в даден ВУЗ е инвестиция, а дипломанта е продукт.. как той ще успее да се продаде си е негова работа, нали :-). gala, защо да няма и ЮФ в УНСС, та нима завършилите там са по-слабо подготвени? трябва ли адвокатите да се преценят по надписа на дипломата им ( УНСС, СУ, БСУ и т.н. ) ? кайто знае и може успява, а който не... дори и в harvard law school има издънки ( не че знам от личен опит :-) ) нека всеки учи това което иска.. а как впоследствие ще се реализира си е негов проблем
CTORH
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 13 Дек 2001, 01:33

Re: Dixi et animam levavi :)

Мнениеот Второкурсник » 11 Мар 2003, 21:24

Много ми е приятно да ме разбиват по такъв начин :)
Току виж и аз съм научил нещичко.
Прочее, какво означава на бг "Dixi et animam levavi "?
Съгласен съм, че може да се даде и друго определение на понятието компекс, пък и не съм кои знае какъв привърженик на психоанализата, по-скоро ме интересува когнитивната и поведенческата психология. Подразни ме отношението на някои хора във форума - "не сте издържали изпита в СУ затова сте в провинциални университети", "вие в провинцията освен че сте тъпи сте и комплексари" и т.н. Макар че може би е малко неразумно да се дразня от такива неща - всеки си има право на мнение и ако мнението на някой е ...., това си е предимно негов проблем, освен ако е професор :)
Наистина ми е приятно да видя, че във форума има хора, които умеят да формулират прецизно мнението си, благодаря Карфичке! :)
Второкурсник
 

Re: Dixi et animam levavi :)

Мнениеот karfi4ka » 11 Мар 2003, 23:52

Аз благодаря, колега, че не се нахвърли върху мен с характерните за тази нишка мили думи ;-)...Искам да отбележа, че не съм имала намерение да "разбивам" никого, просто си казах мнението по културен начин, както призова webmastera :-) Подхванах темата от мястото, където ти беше спрял, за да обясня колко безумни ми се виждат подобни дискусии и колко сериозно намирисват на психични отклонения......Абсолютно съм съгласна с hebigatsu, че това е нелепа конфронтация....

"Dixi et animam levavi" - "Казах и ми олекна"......;-)
karfi4ka
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 26 Дек 2002, 02:22

Re: Студентски тревоги

Мнениеот ! » 12 Мар 2003, 10:41

Ако трябва да бъдем честни /както и преди се е споменавало тук/, то не само, че е нормално, но е и абсолютно обосновано в един стопански университет да се учи право. Т.е. икономиката и правото са най-тясно свързани.........особенно работещите в държавната администрация най-добре знаят това. Колко са близки до правото банковот дело, застрахователнот дело, финанси и т.н. и колко са близки физиката, химията, географията и............? Аз въобще не знам защо така се отнасят към този университет-най-големия стопански на полуострова. И то най-смешното е, че тези коментари се правят от хора, които или не са студенти по право или не са от СУ:-)
!
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот ! » 12 Мар 2003, 10:51

То тази gala като и погледнеш само начина по който си е структурирала изреченията, ти става ясно /и направо смешно/ как може такива хора да дават оценка на този или онзи ВУЗ.CTORH написа:
>
> не мисля, че има полза от спора.. нека да приемем ( както и в
> цял свят ), че образованието в даден ВУЗ е инвестиция, а
> дипломанта е продукт.. как той ще успее да се продаде си е
> негова работа, нали :-). gala, защо да няма и ЮФ в УНСС, та
> нима завършилите там са по-слабо подготвени? трябва ли
> адвокатите да се преценят по надписа на дипломата им ( УНСС,
> СУ, БСУ и т.н. ) ? кайто знае и може успява, а който не...
> дори и в harvard law school има издънки ( не че знам от личен
> опит :-) ) нека всеки учи това което иска.. а как
> впоследствие ще се реализира си е негов проблем
!
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот Gero » 12 Мар 2003, 14:21

Съгласен съм с теб ! по въпроса, че много от даващите мнение хора са все още незавършили студенти. Това ясно си проличава, защото всеки практикуващ юрист много добре знае, че има и много слаби професионалисти завършили СУ, както и добри от другите вузове. Аз лично работя в отдел с 11 юристи-от СУ, ПУ, УНСС и БСУ...........всичките са отлични професионалисти. Т.е. когато някои от пишещите тук завършат ще установят, че който /с риск да цитирам някои/ си обича правото и е залягал над учебниците ще е подготвен, а който не-лоша работа за него.
И стига с тази тема, защото е напълно безмислена, а и понякога се говорят неща, които в никакъв случай не отговарят на истината. Имам колеги, които не могат да се преборят с такива голословни мнения за този или онзи ВУЗ. Те вече са се доказали в сферата, в която работят и все се намира някой, който да каже, че там било така, на друго място било иначе и т.н.
Уважаеми студенти! Първо завършете, излезте на улицата и след това елата, за да видим какво мнение ще изложите...........убеден съм, че ще е противоположното!joroboy написа:
>
> Кажете ми колеги защто има само един реномиран университет в
> Балгария, годен да произведе ^качествени ^ юристи? Знам че
> темата е поставена неведнаж,но си заслужава да се говори за
> това. Защто след дипломирането си юристите след вразките си
> биват назначавани по този критерии? Какво значение има каде
> си получил дипломата си след като искаш да се развиваш и си
> амбициозен. Все едно да питаме Михаел Шумахер каде е карал
> шофьорските си курсове! Надявам се че няма да е далеч времето
> когато тези предрасъдъци ште отпаднат и наи-сетне щте влязат
> в употрба изпитите за магистрати.
Gero
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот Gero » 12 Мар 2003, 14:26

Така е Gero, ще дойде време и ще се убедят.Gero написа:
>
> Съгласен съм с теб ! по въпроса, че много от даващите мнение
> хора са все още незавършили студенти. Това ясно си проличава,
> защото всеки практикуващ юрист много добре знае, че има и
> много слаби професионалисти завършили СУ, както и добри от
> другите вузове. Аз лично работя в отдел с 11 юристи-от СУ,
> ПУ, УНСС и БСУ...........всичките са отлични професионалисти.
> Т.е. когато някои от пишещите тук завършат ще установят, че
> който /с риск да цитирам някои/ си обича правото и е залягал
> над учебниците ще е подготвен, а който не-лоша работа за него.
> И стига с тази тема, защото е напълно безмислена, а и
> понякога се говорят неща, които в никакъв случай не отговарят
> на истината. Имам колеги, които не могат да се преборят с
> такива голословни мнения за този или онзи ВУЗ. Те вече са се
> доказали в сферата, в която работят и все се намира някой,
> който да каже, че там било така, на друго място било иначе и
> т.н.
> Уважаеми студенти! Първо завършете, излезте на улицата и след
> това елата, за да видим какво мнение ще
> изложите...........убеден съм, че ще е
> противоположното!joroboy написа:
> >
> > Кажете ми колеги защто има само един реномиран университет в
> > Балгария, годен да произведе ^качествени ^ юристи? Знам че
> > темата е поставена неведнаж,но си заслужава да се говори за
> > това. Защто след дипломирането си юристите след вразките си
> > биват назначавани по този критерии? Какво значение има каде
> > си получил дипломата си след като искаш да се развиваш и си
> > амбициозен. Все едно да питаме Михаел Шумахер каде е карал
> > шофьорските си курсове! Надявам се че няма да е далеч времето
> > когато тези предрасъдъци ште отпаднат и наи-сетне щте влязат
> > в употрба изпитите за магистрати.
Gero
 

Re: Студентски тревоги

Мнениеот Pupi » 12 Мар 2003, 14:28

Е това е като се сяда да се пише от един компютър, ама понеже Геро ми е колега, та ще ви кажа, че тоз цитат горния е моя:-)
Уеб мастъре, я закрий таз тема.Gero написа:
>
> Така е Gero, ще дойде време и ще се убедят.Gero написа:
> >
> > Съгласен съм с теб ! по въпроса, че много от даващите мнение
> > хора са все още незавършили студенти. Това ясно си проличава,
> > защото всеки практикуващ юрист много добре знае, че има и
> > много слаби професионалисти завършили СУ, както и добри от
> > другите вузове. Аз лично работя в отдел с 11 юристи-от СУ,
> > ПУ, УНСС и БСУ...........всичките са отлични професионалисти.
> > Т.е. когато някои от пишещите тук завършат ще установят, че
> > който /с риск да цитирам някои/ си обича правото и е залягал
> > над учебниците ще е подготвен, а който не-лоша работа за
> него.
> > И стига с тази тема, защото е напълно безмислена, а и
> > понякога се говорят неща, които в никакъв случай не отговарят
> > на истината. Имам колеги, които не могат да се преборят с
> > такива голословни мнения за този или онзи ВУЗ. Те вече са се
> > доказали в сферата, в която работят и все се намира някой,
> > който да каже, че там било така, на друго място било иначе и
> > т.н.
> > Уважаеми студенти! Първо завършете, излезте на улицата и след
> > това елата, за да видим какво мнение ще
> > изложите...........убеден съм, че ще е
> > противоположното!joroboy написа:
> > >
> > > Кажете ми колеги защто има само един реномиран
> университет в
> > > Балгария, годен да произведе ^качествени ^ юристи? Знам че
> > > темата е поставена неведнаж,но си заслужава да се говори за
> > > това. Защто след дипломирането си юристите след вразките си
> > > биват назначавани по този критерии? Какво значение има каде
> > > си получил дипломата си след като искаш да се развиваш и си
> > > амбициозен. Все едно да питаме Михаел Шумахер каде е карал
> > > шофьорските си курсове! Надявам се че няма да е далеч
> времето
> > > когато тези предрасъдъци ште отпаднат и наи-сетне щте
> влязат
> > > в употрба изпитите за магистрати.
Pupi
 

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron